ABB Termik Manyetik Şalter

ABB Termik Manyetik Şalter

Termik manyetik şalterler olarak adlandırılan cihazın bir diğer adı ise kompak şalter olarak da ifade edilmektedir. ABB termik manyetik şalter bina sayaç panolarında, elektrik panolarında vs. elektrik enerjisinin kesilmesi durumu olan her türlü tesisatlarda mevcut durumdaki elektrik enerjisini açma ve kapatmak amacıyla kullanılır. ABB termik manyetik şalterler yalnızca elektrik enerjini açma ve kapamak amacıyla kullanılmazlar. Elektrik enerjisini açma ve kapama görevi üstlenmesinin yanı sıra, şalterin sahip olduğu niteliğe göre 2 farklı devre kesme özelliği de barındırmaktadır. ABB termik manyetik şalter, termik ve manyetik olarak da devreyi açar ve de şalterden sonra gelen ekipman ve kabloları koruyucu nitelik barındıran elektriksel alçak gerilim devre kesiciler olarak varlık göstermektedirler. ABB termik manyetik yapı barındıran şalterler 4 msn kadar kısa bir süreç içerisinde açma yapabilir bir özellik sergiler. Bu şalter tipi 25A’ den 1600A e kadar 1, 3 ve 4 kutuplu olarak farklı markalarla piyasada yerini almaktadır. KABB termik manyetik şalterlerin bir başka sahip oldukları özelik ise üzerlerinde mevcut olan ayar sahasıdır. Söz konusu ayar sahasında şalter arzu edilen akım aralığında ayarlanabilir.

Katalog İndir

ABB Termik Şalter

ABB Termik Manyetik Şalter’in Termik Devre Kesici Özelliği Nasıl Çalışır?

Termik nitelik barındıran devre kesiciler, üzerinden geçen elektrik akımının geçtiği süre boyunca meydana getirmiş olduğu sıcaklığı algılar ve bunun sonucunda da devresini keser. Her devrenin sahip olduğu nominal akımının varlığı söz konusudur. Devre aşırı akım çektiği taktirde nominal akımın üzerine çıkmış olur ve bunun neticesinde de şalterin içerisinde mevcut olan bi metal geçen akımın meydana getirmiş olduğu ısı ile doğru orantıda artar ve bunun neticesinde bi metalin bükülmesine sebep olur. Bu durumda bi metal büküldükçe kesicinin açmasını sağlamakta olan mekanizmaya dokunur ve devresinin açılmasını sağlar.

ABB seri


 ABB Termik Manyetik Şalter’in Manyetik Devre Kesici Özelliği Nasıl Çalışır?

ABB termik manyetik şalter‘in manyetik devre kesici niteliği barındıran devrede ortaya çıkabilecek çok küçük kısa devre akımlarına ve de mevcut olabilecek hat hatalarına karşı kısa zaman içerisinde (ms) açma yaparak ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı koruma sağlamaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı oluşabilecek kısa devre esnasında yüksek akımlar meydana gelir ve şalterin içinde mevcut olan bobinde manyetik bir alan oluşmasına neden olur ve oluşan bu manyetik alan neticesinde şalter devreyi açar. Şalterler sahip oldukları bu özellikler sayesinde elektrik devrelerinde çok ciddi bir güvenli oluşturmaktadır.

Yeni seri ABB Termik Manyetik Şalter

Aksi taktirde elektrik devrelerinde meydana gelen aşırı ısı durumları yangınların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu bakımdan elektrik akımının söz konusu olduğu ortamlarda şalterlerin varlığı güvenliğin en iyi şekilde sağlanabilir olması için son derece büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle güvenilir markalar arasında yerini alan abb termik manyetik şalter tercih edilebilecek en iyi seçenekler arasında yerini almaktadır.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English