Aktif Paratoner Fiyatları

Aktif paratonerler, yıldırımın fiziksel etkilerinden korunmak için kullanılan sistemlerdir. Aktif paratonerlerin çalışma mantığı, yıldırımı üzerine çekerek, toprağa iletilirler. Bu nedenle aslında aktif paratonerler, bir nevi aktif uçtur. Aktif paratonerler, bir tesise yerleştirilmeden önce, kesinlikle yıldırım risk analizi yapılmalıdır. Çıkan yıldırım risk analizine göre, doğru koruma yarıçapına sahip ürün seçilmelidir. İyi bir aktif paratoner, öncelikle paslanmaz çelik ve uzun süre dayanımlı olmalıdır. Seçilecek ürün, 20-25 yıl dayanımlı seçilmelidir.

Aktif Paratoner Seçimi ve Fiyatları

Aktif paratoner fiyatları, elbette ürün seçiminde önemlidir. Ancak bundan daha önce, paratoner seçiminde doğru mühendislik yapılarak, en uygun ürün seçilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, iniş iletkenin doğru seçilmesidir. Eğer iniş iletkenin ineceği yüzey, iletkense bu noktada izoleli iniş iletkeni kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle hastene, avm gibi tesislerde bu durum oldukça önemlidir. Aksi halde yangın söz konusu olabilir. Yıldırımdan Korunma standart IEC 62305 bu konuda işletmelere oldukça iyi bir yol gösterecektir.

Paratonerler yıldırımdan korunmada önemlidir.

Aktif Paratonerlerin 2 çeşidi vardır:

  1.  Elektrostatik Paratoner
  2.  Piezoelektrik Kristalli Paratoner

Elektrostatik Paratoner

Elektrostatik aktif  paratonerler yıldırıma karşı etkili bir koruma alanı oluştururlar.

Paratoner fiyatları ürün seçiminde önemlidir.

Elektrostatik Paratonerlerin çalışma prensibi yıldırım öncesi havada değişen elektromanyetik alanı kullanmaya dayanır. Hava ile yer arasında elektromanyetik alan farkı arttığında, Paratoner bu farkı kullanarak iyonizasyon sistemine geçer ve iyon yayılımı başlatır. Bu iyon yayılımı ile yıldırım kanalı oluşturup, yıldırımı kendi üzerine çekerek toprağa aktarır. 25 yıl paslanmama teminatları vardır.

Piezoelektrik Paratoner

Piezoelektrik Paratoner, doğal maden olan piezoelektrik kristali ile üretilir. Bu kristaller, elektrik enerjisini mekanik enerjiye, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren kristal yapılardır. Piezoelektrik kristalleri doğal halde bulunan madenlerden üretildikleri için yıldırım deşarjlarından etkilenmezler. Her iki yükteki yıldırım deşarjına karşı korumalıdırlar. Bu paratonerlerde, piezoelektrik kristalinin aldığı titreşimlerle ürettiği yüksek gerilim darbeleri bir iyonizasyon yaratır. Ve iyon yayma mekanizması sayesinde hızlandırılmış iyon yayımı gerçekleşir. Bu şekilde yıldırım kanalı oluşturup yıldırımı kendi üzerine çekip toprağa aktarır.

Hemen Ürün Talebinde Bulun!

KaydetKaydet

KaydetKaydet

English