Gıda Endüstrisinde Duruş Maliyetleri Nasıl Azaltılır | Harting Çözümleri

Gıda Endüstrisinde Duruş Maliyetleri Nasıl Azaltılır | Harting Çözümleri

Bir endüstri veya üretim tesisinde ani duruşları ve bunların maliyetlerini azaltmak üretim ve bakım ekibinin en önde gelen görevlerinden biridir. Bu durum  işleme/işlem teknolojisi, ambalaj alanları ile gıda endüstrisi için de geçerlidir. Bununla birlikte, endüstriyel gıda işleme tesisleri özellikle planlı olmayan duruşlardan ciddi zarar görmektedir. Yıllık kesintiler, birçok üretim hattında 400 saati aşıyor ve önemli maliyetlerle sonuçlanıyor. Arıza, teslimat gecikmelerine yol açabiliyor ve buna istinaden siparişler ciddi oranda etkilenir. Bu tür kesintilerin etkisini gidermek için genellikle birçok yönetim müdahalesi, süreçlerin yeniden planlanması veya dağıtım servislerinde yapılan değişiklikler gerekir.

İlginizi Çekebilir: Harting Sensör Kablosu

Minimum duruş, şirket kârlılığında çok önemli bir faktördür. Beklenilmeyen duruşların başlıca sebepleri planlanmamış arıza, planlı bakım, kurulum zamanı ve temizliktir. Bir saatlik bakımla ilişkili sistem kapanışı, uygulamaya bağlı olarak 5000 ila 50.000 Euro’ya mal olabilir.

Gıda ve paketleme endüstri 4.0 plansız duruşlardan ötürü ciddi kayba uğrayabilir.

Hızlı Kablolama Duruşları Azaltır

Bu maliyetleri en aza indirgemenin umut verici bir yaklaşımı, üretim ortamında sabit kablolama yerine konektörlerin kullanılmasını gerektirir. Hız ve güvenilirlik kritik olduğunda, konektörler kablolu çözümlere kıyasla birtakım avantajlar sunar. Konektörler vasıtasıyla sağlanan motorlar, frekans dönüştürücüler, ısıtıcılar ve havalandırma sistemleri gibi cihazlar, benzer kablolu cihazlardan önemli ölçüde daha hızlı ayrılabilir, değiştirilebilir ve/veya muhafaza edilebilir. Bir konektör en fazla 30 saniye içinde takılıp çıkarılabilirken, sabit kablo birimi bağlantı başına yaklaşık bir saat sürebilir. Tak-çıkar (plug-in) bağlantısı, kablolu alternatifin 100 katından daha hızlıdır.

Örnek Uygulama

Gıda endüstrisinde klasik bir uygulama ile bunu gösterelim. Burada, bağlantıları kullanarak olası bir kesinti önemli ölçüde kısaltılabilir. Elektrikli parçaların sökülmesini gerektiren COP (Yıkama Yeri) nedeniyle kesilen zaman aralıkları, konektörler kullanıldığında büyük ölçüde azaltılabilir. Buna ek olarak, yedek cihazlar ve bileşenler için yedekler el altında tutulursa, kesintiler daha da azaltılır ve bu durum son nesil değiştirilebilir modüler arabirimler kullanılarak daha da geliştirilir.

Önceden monte edilmiş kablo sistemleri, aşınma ve yıpranma, üretim hattı yeniden yapılandırması veya yeni makinelerin devreye alınması gibi nedenlerden kaynaklanan kesintilerle mücadelede daha önemli araçlardır. Artı, zaten monte edilmiş ve tamamen test edilmiş kablolar, elle kablolanmış çözümlere göre önemli ölçüde daha düşük hata oranına sahiptir.

Gıda Endüstrisi ve Konnektör Hijyen Standartları

Gıda endüstrisinde sıkı hijyen gereklilikleri nedeniyle (örn. FDA21 CFR §177, EN-1672-2), gıda temaslı ve püskürtme bölgelerindeki konektörlerin bazı durumlarda zorluk çıkartması ve bazılarında ise uygulanamaması sistem üreticileri ve operatörleri için olumsuz bir durumdur. 

Bununla birlikte, özellikle gıda endüstrisi ortamı için tasarlanmış optimize edilmiş konektörler, HARTING Han® F + B serisi formunda mevcuttur. Hijyen gereksinimlerini karşılamak için, bu konektörlerin patentli tasarımı özellikle geniş yarıçaplar kullanır ve pürüzsüz dış yüzeylere sahiptir. Kullanılan malzeme, ECOLAB onaylı temizlik maddelerine dayanıklı bir PP plastiktir. Malzeme testi için temizlik maddeleri seçildiğinde, gıda endüstrisinde kullanılan mümkün olan en geniş temizleyiciyi kapsayacak şekilde olabildiğince çok farklı ilgili bileşenler içerir.

F + B serisi, müşteri arayüzünün optimal haritalanması üzerine odaklanmaktadır. Özellikle, konektörler temas transferi için çeşitli imkanlar sunmaktadır. Bus sistemlerini, sinyalleri ve gücü (40 A’a kadar) bağlamak ve aktarmak için günümüzde 25 farklı ek parça mevcuttur. Özellikle, RJ45 arabirimleri modern PROFINET mimarisinin kullanımına izin verir. Bu, kullanıcılara zaman ve paradan tasarruf sağlayan bağlantı bileşenlerini seçtiklerinde maksimum esneklik kazandırır.

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English