IO Link Sensörler | Sick

IO Link Sensörler | Sick

Endüstri 4.0 ile birlikte otomasyon dünyası daha akıllı ve haberleşilebilen sistemler her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başladı. Özellikle sensörler Endüstri 4.0 ile birlikte ciddi teknoloji değişimi geçirdi. Özellikle IO Link teknolojisine sahip sensörler gün geçtikçe de daha da yaygınlaşmaktalar.

İlginizi Çekebilir: Sick Sensör

IO Link Nedir?

IO-Link, sensörler ve aktüatörler ile iletişim kurmak için dünya çapında standartlaştırılmış IO-teknolojisidir. Yani bir nevi noktadan noktaya haberleşme protokolüdür. Sistem bileşenleri, bir IO-Link Master ve bir IO-Link cihazıdır: bir sensör, bir aktüatör veya ikisinin kombinasyonu olabilir.

IO link sensörler her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor.

IO Link Standartları

  • IO Link bir bus sistemi değildir.
  • Bağlanabilir standart PNP sensörleri ile uyumlu
  • Üç aktarma oranı: 4.800 (COM 1), 38.400 (COM 2), opsiyonel 230.400 Baud (COM 3)
  • M12 erkek konnektör: Dört kutuplu erkek konnektör, örn. sensörlerdeki beş kutuplu erkek konnektör ve aktüatörlerdeki Master için beş kutuplu dişi konnektör gibi
  • Erkek konnektör düzeni: Pin 1: 24 V, Pin 3: 0 V, Pin 4: anahtarlama ve iletişim kablosu (C/Q)
  • Maksimum hat uzunluğu 20 m olabilir
  • Enerji beslemesi için akım tüketimi maksimum 200 mA seviyesindedir

IO Linkli Bir Sensör ile Neler Yapılabilir?

IO Linkli bir sensöre sahip olmanız demek herşeyden önce sensörünüzü takip edebilceğiniz ve veri alabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin sensörünüz algılama durumunu sürekli olarak takip edebilirsiniz. Ya da sensörünüzün ömrünü tamamlamak üzere olduğunu rahat bir şekilde daha sensörünüz çalışırken görebilirsiniz. Yine kirlilik bilgisi veya sensörünüzün kaç tane okuma yaptığını IO link aracılığı ile görebilirsiniz.

Teşhis sensörlerde bir diğer önemli dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bir sensörün yanlış takıldığını veya sonradan kırıldığını görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu noktada IO link aracılığı ile sensörde gerçekleşebilecek olumsuz durumlar teşhis edilebilir.

Akıllı sensörler artık günümüz koşullarında çok daha fazla önem kazandı. Bu noktada öğretme fonksiyonu devreye giriyor. Anahtarlama zamanı IO-Link aracılığı ile ayarlanabilir. Uygulamanın ihtiyacına bağlı olarak çıkış anahtarlaması geciktirilebilir veya süresi uzatılabilir.

Sıcaklık sensörlerin en büyük düşmanlarından biridir. IO Linkli sensörlerde ise sıcaklığı sürekli olarak izleyebilirsiniz. Hatta üretim hattınızdaki sensörün maruz kaldığı en yüksek ve en düşük sıcaklıkları ölçebilirsiniz. Dahası sensörünüzün hangi sıcaklıkta arızaya geçtiğini kolayca görebilirsiniz.

Sensörünüzün ömrünü görmek istemez misiniz? IO link aracılığı ile sensörünüzün ne kadar algılama yaptığını ve kaçıncı algılamada arıza durumuna düştüğünü görebilirsiniz.

Yine öğretme fonksiyonu ile sensörünüzün hassaslık ayarını yapabilirsiniz. Mod seçimi sensör üzerinden gerçekleştirerek, dilediğiniz gibi sensörünüzü ayarlayabilirsiniz.

IO Linkle Nasıl Haberleşirsiniz Hemen İzleyin!

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English