Kablo Kanalı Seçimi

Kablo kanallarının EMC koruması bir diğer önemli seçim kriteridir.

Kablo kanalları elektrik tesisatında önemli bir yer tutan, tesisatın düzeni ve doğru tasarımında kolaylık sağlayan aksesuardır. Kablo kanalları her tesise göre farklı şekilde seçilmeli ve dizayn edilmelidir. Kablo kanalları birçok proje uzmanı tarafından sadece bir taşıyıcı olarak görülse de kablo kanallarının aşağıda listelediğimiz gibi daha birçok fonksiyona sahiptir. Bu nedenle kablo kanalı satın alması yaparken, aşağıdaki unsurlar da dikkate alınmalıdır.

  • Potansiyel dengelemesi
  • Elektromanyetik alan koruması
  • Ek montaj gerektirmeyen tasarım

Alacağınız kablo kanalı doğrudan, tesisinizdeki kabloların performansını etkileyecektir.

Yangın ve Kablo Kanalları

Kablo kanallarının yangın durumundaki performansları çok kritiktir. Kabloların yangın durumundaki davranışları birçok uluslararası standartta belirlenmiştir. Zehirli gaz çıkarmaması, halojen free olması, alev iletmemesi sadece bunlardan birkaçıdır. Yine kablo kanallarımızın kablo ile benzer yangın performansına sahip olması beklenir. Aksi halde, kabloların doğru seçmemizin bir esprisi olmayacaktır. Kablo kanallarında E30 – E90 yangına dayanıklılık şartı aranmalıdır.

Kablo kanalı her tesise özel şekilde seçilmelidir.

  • Yangın durumunda kablo kanallarının 30 ile 90 dakika fonksiyonlarını yerine getirmesi ve yangını iletmemesi beklenir.

EMC Koruması

Kabloların çalışmasını etkileyen en önemli unsurların başında EMC uyumluluğu gelir. Kablo kanalları aynı zamanda kabloları dışardan gelebilecek elektromanyetik alanlara karşı korumalıdır. Özellikle haberleşme kablolarının taşınmasında bu durum çok kritiktir. Özellikle kapaklı kablo tavası kullanılarak kablolar bu durumdan korunabilir. Doğru EMC koruması için yanak yüksekliği çok kritiktir.

İlginizi Çekebilir: WAGO Klemens

Kablo kanallarının EMC koruması bir diğer önemli seçim kriteridir.

Potansiyel Dengeleme

Bir tesisin yıldırım ve ani aşırı gerilimlerden korunmasının bir yolu da tesis boyunca eş potansiyel sağlanmasıdır. Kablo kanalları topraklama sistemleri için bünyelerinde topraklama için birleştirme noktaları bulunur. Toprağı tüm kanal boyunca götürmek yerine belirli yerlerde topraklama yapılması daha kolay ve hızlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Buat Klemens

Kablo kanalları aynı zamanda tesis boyunca doğru eşpotansiyel sağlamada da önemlidir.

Kablo Kanalları Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Hastane, bakım evi gibi, laboratuvar gibi tesisler için antibakteriyel kablo kanalları bulunmaktadır. Her tesisin kendine özel kablo kanalı ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.
  • DIN EN ISO 12944 standartı kablo kanalları için korozyon gibi  ortam koşulları ve yıllık çinko kayıplarını yaklaşık değerler olarak vermektedir.
  • Kablo kanallarında esas olanın sac kalınlığı değil, taşıma kapasitesi olduğu unutulmamalıdır. Yine aynı sac kalınlığına sahip kablo kanallarının farklı taşıma kapasitesine sahip olabilecekleri hemen belirtelim.

DIN EN ISO 12944 standartı kablo kanalları için korozyon gibi ortam koşulları ve yıllık çinko kayıplarını yaklaşık değerler olarak vermektedir.

  • Kablo kanallarında özellikle delikli formlu yapı tercih edilmelidir. Tesislerde zamanla biriken toz ve kimyasallar ısıya neden olmakta kablolar üzerinde performans kaybına hattına yangına neden olabilmektedir.
  • Kablo kanalları tasarımı yapılırken, yine kesinlikle rezerv değişiklik yapılmalıdır. Sonradan gelebilecek yükler, bu konuda oldukça önemlidir, projenin sonrasında ciddi sıkıntı yaratabilmektedir.

Kablo Kanalı montajını hemen aşağıdaki videomuzdan izleyin

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English