Kamera ve CCTV sistemlerinde Ani Aşırı Gerilim Koruma

Kamera ve CCTV sistemlerinde Ani Aşırı Gerilim Koruma

Kamera ve CCTV sistemleri yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden sıklıkla etkilenen sistemlerin başında gelir. Bu sistemlerde bulunan, hassas elektronik cihazlar küçük darbelerde dahi arıza durumuna geçebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için, kademeli koruma yaparak, kamera sistemleri korunmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Kamera Sistemlerinde Router Uygulamaları

Öncelikle korunacak kameranın türü oldukça önemlidir. Analog ve IP kamera olup olmamasına göre kullanılan son kademe ürün değişecektir. Analog kameralarda BNC ve koaksiyel parafudr Tip 3 son sistem koruması olarak kullanılır. Son yıllarda ise analog kameralar yerine IP kameralara bıraktı. Kolay kurulumu ve daha net görüntü vermesi nedeniyle tercih edilen IP kameralar analog kameralara göre daha hassas ve kesinlikle ani aşırı gerilimlerden korunması gelen yapıların başında geliyor.

İlginizi Çekebilir: HARTING Ethernet Switch

IP kameralar ise Cat ve POE olup olmamasına göre son nokta koruması değişecektir. Şimdi öncelikle CAT ve POE kameranın bağlantı şemasına bakalım. POE kameralarda data ve enerji aynı hat üzerinden taşındığı için tek bir Tip 3 POE parafudr kullanmak yeterlidir. Ancak CAT IP kameralarda, data ve enerji farklı hatlarda olduğu data koruması ve enerji koruması ayrı ayrı yapılmalıdır. Enerji koruması burada 24V, 48V, 110V veya 230 V olabilir. 

IP kameralar Cat ve POE kamera olmasına göre son hat koruması değişebilmektedir. Cat kameralarda muhakkak, enerji koruması da yapılmalıdır.

Son nokta koruması yapılırken, ana pano ve tali pano koruması unutulmamalıdır. Ana panolarda Tip 1+2 ag parafudr, tali panolarda Tip 2 parafudr kullanılmalıdır. Bu noktada kademeli koruma yapılması en önemli noktadır. Aksi halde son noktada kullanacağımız Tip 2 POE, CAT veya analog ag parafudrun bir espri kalmayacaktır.

Emerson Cat6-POE Tip 3 parafudrları hem Cat hem de POE kamera sistemlerinde kullanılabilir. Her 2 bağlantıyı da destekler. 1 Gbit hızlarda veri iletiminde dahi güvenle kullanılabilir.

Emerson Cat/POE parafudr. Hem Cat hem de POE IP kameralarda güvenle kullanılabilir. 10 kA deşarj kapasitesi ile zorlu koşullar için idealdir.

Özellikleri

-10 kA deşarj kapasitesi

-10BaseT; 100BaseT; 1000BaseT veri hızlarında güvenli kullanım

-Ekranlı RJ 45 giriş

-5 yıl garanti

POE ve CAT Parafudr Datasheeti

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English