Klemens Seçimi Nasıl Olmalı?

Vibrasyon yine dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir.

Dünyada birbirinden farklı bir çok klemens üreticisi bulunmaktadır. Burada tercihler arasında her zaman teknolojinin getirdiği uygun modelleri önermekteyiz. Yıllardır vidalı bağlantıyla üretim yapan firmalar yaylı bağlantı teknolojisine geçtiğinde performans ve kaliteyi rekabet ortamında çok daha yukarıya taşımaktadır. Değerlendirmeler arasında fayda maliyeti hesaplamalarında işçilik başına düşen maliyeti vidalı klemenslere oranla %30 oranında geri çekmektedir. Özellikle seri üretim yapan pano ve otomasyon firmaları İçin bu oran çok daha yukarılara çıkmaktadır. Yerli ve yabancı üretimdeki klemens karşılaştırması yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konuların başını yanmazlık testleri ve değerleri gelmektedir. Burada her zaman tercih edeceğimiz klemensler V0 özelliğine sahip olmalıdır. Çalışma koşullarını düşünecek olursakta akım barasının kalay kaplı olması gerilim düşümünü ve oksitlenmeyi minimum seviyelere çekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Güç Kaynağı Seçimi

Klemenslerin Taşıması Gereken Özellikler

Öncelikle klemens seçimine dikkat edilmesi gereken nokta klemensin kullanıcı dostu olması gerekir. Çünkü işçilik maliyeti birçok elektrik projesinde önemsenmeyen fakat en önemli gider kalemlerinden birini oluşturur. Yaylı bağlantı teknolojisi vidalıya göre özellikle montaj konusunda ciddi tasarruf sağlar. İkinci nokta ise vidalıda görülen; zamanla bağlantılarda gevşeme yaylı bağlantıda görülmez, yay belli tork değerinde iletkeni sıkıştırmaktadır. El aleti kulllanmadan sadece el ile klemensi kulanmak birçok projede büyük zaman avantajı sağlar.

WAGO 221 buat klemensi

Klemenslerde yaşanan bir diğer sorun ise paslanma sorunudur. Birçok yerel üretici firma ne yazık ki maliyetleri aşağı çekmek için çok ince bir kalay yüzey kullanmakta bu da paslanma sorununa yol açmaktadır. Dahası iletkenlik katsayısı düşük malzeme kullanımı nedeniyle gerilim düşümü izin verilen sınır değerlerin çok üstünde olmakta, bu durum klemens ve sistemlerde aşırı ısınma soruna neden olmaktadır. Bu önemli 2 sorun klemens seçiminde temel olarak düşünülmesi gereken 2 meseledir. IEC standartlarına göre 30 mV’un altında gerilim düşüm değeri istenir. UL standartlarına ise bir klemens 960 derecede dahi alev almamalı ve alev alsa dahi kendiliğinde sönebilmelidir. Maliyetleri düşürmek içinse kullanılan ucuz plastikler bu özellikleri sağlamamaktadır.

Klemenslerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri paslanmazlıktır

Vibrasyon yine bir diğer klemens seçiminde önemli etkendir. Eğer kullanılacak sistem raylı sistemler gibi vibrasyona sürekli ve yoğun bir şekilde uğrayacak bir proje ise klemensin vibrasyon testlerine özellikle dikkat etmek gerekir.

Vibrasyon yine dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir.

Yüksük Kullanımı

Klemenslerde yaşanan sorunların bir kısmı da tamamen yüksük kullanımı nedeniyledir. Tamamen standartlara uygun olmayan bir şekilde ve merdiven altı üretilen yüksükler klemens doğru seçilse dahi birçok soruna neden olur. Ayrıca yüksük kullanımı ciddi zaman kaybına neden olmaktadır.

Yüksük kullanımı gerektirmeyen yaylı klemensler en ideal bağlantı teknolojisini sunar.

Klemenslerde Yapılması Testler

  • Yanmazlık ve alev almama testi
  • Tuzlu su, nem ve paslanmazlık testi
  • Vibrasyon testi
  • Sıcaklık değişimi nedeniyle oluşan gevşeme testi

Uluslar arası çalışan üreticiler tarafından özellikle KEMA onaylı ürün kullanımıda bir diğer özellikler arasındadır. Kısaca montaj kolaylığı ve güvenirlilik açısından yay bağlantı teknoloji en çok tercih edilen klemens yapısı olmalıdır. Diğer özellikleri ele alacak olursak etiket ve köprü yapısı önem arzeden konular arasındadır. Son dönemlerde en çok talep edilen modeller şerit yapıdadır. Çünkü çok katlı bölümlere sahip bu etiketler, saha montajı esnasında operatöre küçük açıklamalar getirerek devreye almasını sağlamaktadır. Son kullanıcı taleplerine ek biz çift sıra köprü yuvası önermekteyiz. Bu hem klemensler arası kısa devreyi sağlamaktadır hemde  boşta kalan hücreler test imkanı sunmaktadır. Piyasada bulunan bir çok markayı firmamızdan en uygun fiyatla tedarik edebilirsiniz. 

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English