Led Ampül

LED aydınlatma günümüzde giderek yaygın bir hale gelmektedir.

Aydınlatma günlük elektrik ihtiyacımızın yaklaşık %20sini oluşturur. Bu nedenle verimli aydınlatma sistemleri oldukça önemlidir. LED Aydınlatma teknolojisi bu anlamda son yıllarda ciddi bir trend yakaladı ve ciddi oranda bir dönüşüm sağladı. Peki led ampüller nasıl çalışıyor, led lamba nasıl seçilir, led ampül alırken nelere dikkat etmek gerekir bu yazımızda bunları inceledik.

LED aydınlatma günümüzde giderek yaygın bir hale gelmektedir.

LED Lamba Teknolojisi Nedir?

LED yani Light Emitting Diode aslında tamamen yarı iletken teknolojisine dayanan bir icattır. P-N  jonksiyonlu olan LEDler, yapısında kullanılan, iletkene göre de ışık rengini verirler. Yani ledler bildiğimiz diyot gibi çalışırlar, istenilen yönde bir gerilim uygulandığında, elektronlar hareket edecek ve iletken hale gelecektir. İlk defa 1990 yılında ortaya çıkan bu teknoloji zamanla gelişerek, son kullanıcı noktasına inmiştir. LEDin hangi renk yanması isteniyorsa, fosfat, galyum, arsenit, arsenit vb malzemeler eklenir. İlk LED beyaz olarak ışık vermekteydi. Bir Led lambasının yapısını aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

LED Lamba yapısı

LED Sürücü (Driver)

LED sistemleri aslında bir diyot olduğu oldukça hassastır. Bu nedenle beslemelerinin doğru ve belli sınırlar içerisinde yapılması gerekir LED sürücüler akım ve gerilim sınırlamalı olarak 2 çeşittir. Akım ve gerilim sınırlanarak ve belli seviyelerde tutularak LED korunur. LED sürücüler aynı zamanda kolaylıkla ani aşırı gerilim darbelerinde yanabilir. MOV ve sigortalarla led sürücüler korunur.

LED sürücü devre şeması

LED Lamba Seçimi

Led lamba seçerken bazı bilgileri bilmemiz gerekir. Bu noktada öncelikle lümenin ne olduğunu anlamamız gerekir. Birim zamanda bir kaynaktan çıkan ışık miktarı olan ışık akısının birimidir. Lamba seçerken Watt değeri önemli olan, lümen değeridir. Lümen değeri daha yüksek LED lamba daha fazla ışık verecektir. Bir diğer önemli değerse, etkinlik faktörüdür. Etkinlk faktörü bir lamba için enerji verimliliğini gösteren en önemli değerin başında gelir.

LED Projektör

E=Işık Akısı/Watt Etkinlik faktörü

Lambaların etkinlik faktörü ne kadar yüksekse o derece verimli bir şekilde ışık verir. Tek başına bir lambanın watt yani gücü daha iyi veya güçlü bir ışık kaynağı olduğunu göstermez.

İlginizi Çekebilir: PELSAN Fiyat Listesi

Neden LED Lambalar?

 • Yüksek etkinlik faktörü ile verimlilik üst seviyeye çıkmıştır
 • Bakım gerektirmez
 • Floresan lambalar gibi civa benzeri çevreye zararlı maddeler bulundurmaz
 • Işık sıcaklığı çok daha kolay bir şekilde ayarlanabilir
 • Aydınlatma otomasyon sistemlerine çok daha uygun bir yapıdadır
 • 50.000 saati geçen ömrü ile geri dönüşüm oranı çok kısadır
 • Kamaşma gibi olumsuz ışık durumları nadiren yaşanır
 • Homojen bir aydınlatma sağlar
 • LED Aydınlatma çok daha kolay yönlendirebilir, bu nedenle daha geniş alanlar aydınlatılır.
 • Mağaza, gıda sektörü gibi alanlarda kullanılması uygundur.
 • Enerji verimliliği açısından doğru led dimleme çok daha kolay ve hızlı gerçekleşir.
Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English