Parafudr Seçimi

Parafudr Seçimi

AG Parafudr seçimi yıldırım ve ani aşırı gerilimden korunmada önemli bir noktayı oluşturur. Doğru ürün seçiminin yanında, kesinlikle doğru tasarım tesis boyunca tam bir koruma sağlayacaktır. Bunun için bir mühendisin parafudr parametrelerini çok iyi bir şekilde bilmesi ve uygulaması gerekmektedir. Aksi halde ana panodan başlanarak, tali pano ve son olarak hassas ürün koruması gerçekleşmez. Birçok tesiste gördüğümüz ana panolarda veya tali panolarda yanlış ürün seçimi sonucu elektronik sistemlerin yandığıdır. İşte bu yazıda bunun önüne geçmenin yollarını arayacağız. Parafur seçimi bir tesisin korunmasında en önemli şeylerin başında gelir.

Tip 1 B sınıfı parafudyıldırım darbelerine karşı korunmak için kullanılır. Bu ag parafudrlar ana panolarda, güçlü darbelerin sönümlenmesinde etkindir. Alçak gerilim parafudrları temel olarak 3 sınıfta yer alır. Bunlar sırasıyla, Tip 1 B sınıfı yıldırım koruma parafudru, Tip 2 C sınıfı  şebeke koruma ve son olarak Tip 3 D sınıfı parafudrdur. Bu parafudrların, kullanım yerlerine göre seçilmelidir. Öncelikle ana panoda başlayan bu süreç, tali pano ve son olarak cihaz önü koruması gerçekleştirilmelidir. Bu noktada herşeyden önce doğru ürün seçimi gerçekleştirilmelidir.

Parafudr seçiminin doğru yapılması yıldırım ve ani aşırı gerilimden korunmada önemlidir.

Neden Tip 1 B Sınıfı Parafudr?

Yıldırım ve ani aşırı gerilim koruma birçok parametrenin var olduğu bir süreçtir. Tek başına Tip 1 B sınıfı parafudr kullanmak yetmezken, Tali Panolarda da C sınıfı Tip 2 parafudr kullanmak yine tek başına yeterli olmayacaktır. Daha da ileriye gidersek, sadece cihaz önü korumak yapmak, gelen yıldırım darbesinin Tip 3 noktasındaki ag parafudrumuzu dahi yanmasına neden olabilecektir. Peki bu durum karşısında neler yapmalı? Öncelikle yıldırım risk analizi yapılarak, Tip 1 yani B sınıfı ürünümüzün deşarj kapasitesine karar vermeliyiz. Ülkemiz için 50 kA veya 100 kA ürün seçimi yeterlidir. Bu noktada parafudr parametrelerinde Iimp değeri bizim için önemli olmaktadır. Iimp değeri bir alçak gerilim parafudrunun yıldırım koruma değerini gösterir. Imax değeri ise Tip 2 parafudrların koruma değeridir. Ancak bu değer şebeke koruması değeridir. Bir diğer nokta ise B sınıfı Tip 1 AG Parafudrda Up yani koruma seviyesi gerilimidir. Bu da gelen yıldırım darbesinin ne kadarlık bir seviyeye indirilebileceğini gösterir.  IEC 61643’e göre bu değer hassas cihazlarda maksimum 1.3 kV iken, makina ve normal cihazlarda 2.5 kV’a kadar çıkabilmektedir. Up koruma seviyesi ne kadar düşük bir ürün seçersek, o kadar iyi koruma yaparız. Tabi bunu yaparken, Iimp yani akım deşarj özelliğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Unutulmaması gereken şeylerin başında, Iimp değeri, 10/350 eğrisi, Imax değeri ise 8/20 eğrisidir.

Tip 1 Parafudr Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tip 1 Parafudr alırken, öncelikle ürünün CE belgesi olup olmadığı, Iimp değeri ve Up koruma seviyesine bakılmalıdır. İstenen ürün özelliğine göre Iimp değeri 25 kA, 50 kA veya 100 kA olabilir. Up yani koruma seviyesi içinse önerilen değer 1.3-1.5 kV aralığında olabilir. Test ve kalite sertifikaları kesinlikle istenmelidir. Ya da bilindik markaları tercih etmek yine kötü ürünlerden bizi koruyacaktır.

Tip 1+2 AG Parafudrlar

Son olarak son dönemde ortaya çıkan, Tip 1+2 AG Parafudr yine ana panolarda önerdiğimiz ürünlerin başında gelir. Tip 1+2 yani B+C sınıfı parafudrlar, hem yıldırım koruma hem de aşırı gerilim koruma özelliğini bir arada bulundururlar. Böylece ana panomuz bir hasar aldığında, şebeke darbelerine karşı da koruma sağlayacaktır. Elmark Plus olarak, ana panolarınızda Tip 1+2 parafudr kullanmanızı öneririz. Bu ürünler daha kompakt ve daha geniş kapsamlı bir koruma yapmaktadır. Ancak Tip 1 B sınıfı veya Tip 1+2 ag parafudrda seçseniz, önemli olan, yukarıda bahsettiğimiz değerler oldukça önemlidir.

Tip 2 C Sınıfı Parafudr

Tip 2 yani C sınıfı ürünlerse, tali panolarımızda kullandığımız şebeke kaynaklı darbeleri emen ag parafudrlardır. Bu ürünler, aşağıdaki darbe çeşitlerine karşı koruma yaparlar.

-Şebekeden gelen darbeler

Harmonikler

-Ark fırınları, kaynak makinalarından gelen darbeler

-AC gerilim dalgalanmaları

Özellikle fabrikalarda, bir kaynak makinesi açıldığında hassas cihazların yandığını görüyoruz. Bunun önüne geçmek için, Tip 2 parafudr kullanılmalıdır. Şebeke kaynaklı darbeler, yıldırım darbelerine göre çok daha fazla tehlike oluşturur. Çoğu tesiste sadece Tip 1 yıldırım koruma parafudru kullanılıyor. Bu nedenle hassas cihazlar arızalanabiliyor.

Tip 3 D Sınıfı Parafudr

Tip 3 parafudrlar ani aşırı gerilimden korunmada çok önemlidir. Genel de bu ürünlerin kullanılması unutulur. Oysaki birçok hassas ürün Tip 3 parafudr kullanılmadığı için yanar. Bu ürünlerin başında;

  • Kamera koruma cihazları
  • Kesintisiz güç kaynakları
  • Otomasyon sistemleri
  • Yangın alarm ve kartlı geçiş sistemleri
  • Bilgisayarlar
  • POE ve CAT sistemleri
  • Veri sistemleri

Bu cihazların Up koruma seviyeleri çok düşüktür. Bu nedenle yazımızın başında belirlediğimiz, Up koruma seviyesi bu noktada çok önemlidir. Tip 3 parafudrlar düşük koruma seviyesi ile yukarıda yazdığımız cihazları korur. Tip 3 parafudrlar, poe ve cat parafudr, 220 v veya 12 V AC/DC parafudr, BNC parafudr, priz koruma parafudru, enerji koruma olarak sayılabilir.

DC Parafudr

Son olarak bahsetmek istediğimiz parafudr türü ise DC parafudrdur. DC parafudrlar genel olarak güneş enerjisi santrallerinde kullanılır. DC hatların korunmasında öneriyoruz. Yine rüzgar enerjisi tesislerinde bu alçak gerilim parafudrları kullanılır. DC Parafudrlar, yine Tip 2 ve Tip 1+2 olarak 2ye ayrılır.

Son olarak parafudr seçimi uzman mühendislere bırakılması gerekir. Öyleki, yanlış ürün seçimi doğru koruduğumuzu sandığımız tesisimizde olumsuz sonuçlara neden olur. Parafudr seçerken, hem ürün kalitesini hem de genel olarak yazımızda bahsettiğimiz noktaları göz önünde bulundurmanızı istiyoruz.

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English