PensAmperMetre Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pens amper metre seçimi

Test ve ölçü aletleri her elektrik uzmanın olmazsa olmazı olan, hemen her gün kullandığımız aletlerdir. Pensampermetreler devreyi kesmeden kolay bir şekilde amperi yani devreden geçen akımı ölçmemizi sağlarlar. Günümüzde artık pensampermetreler, sadece akım değil, birçok elektrik bileşenini güvenli bir şekilde ölçebilmektedir.

Pensampermetreler kolay ölçüm sağlarlar ve pratiklerdir.

Pensampermetre Çalışma Prensibi Nedir?

Pensampermetreler aslında basit bir trafo mantığı ile çalışır. İletkenden geçen akımın oluşturduğu manyetik alan, devrenin kapanması ile sekonder sargıyı keser ve bu noktada bir gerilim endükler. Endüklenen bu gerilim doğrultucu devreler tarafından doğrultulur ve sonunda bizim okuyabileceğimiz değere dönüştürülür.

Pensampermetre ile ölçüm yaparken akım taşıyan tek bir kablonun akımı ölçülmelidir.

Pensampermetre Başka Ne Ölçülebilir?

Pensampermetrelerle hem AC hem de DC akım ölçülebilir. Bunun yanında aşağıdaki elektriksel parametrelerde ölçülebilir.

  • Tek fazlı ve 3 fazlı güç ölçümü
  • Diyot testi
  • Süreklilik testi
  • Kablo bağlantısı ile gerilim ölçümü

PensAmperMetre Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir ölçü aleti bir mühendis veya tekniker için çok kritiktir, pensampermetre hem sürekli ve randımanlı bir şekilde çalışmalı hem de asla yanlış ölçüm yapmalıdır.

1-Kalite ve Üretildiği Ülke

Öncelikle pensampermetrelerin kalitesi ve menşei ülkesi çok önemlidir. Ne yazık ki son yıllarda giderek artan, uzakdoğulu firmalar ürünlerin kalitesini düşürmüştür. Dijital ölçü aletleri hassas cihazlar olduğunu düşünürsek, doğru ölçüm için içindeki elektronik bileşenlerin yapısından asla ödün vermemek gerekir. Yine seçeceğiniz ürünün en az 2 yıl garantili olması çok önemlidir.

2-TRUE RMS Ölçüm Yapması

Saha tecrübelerimizden gördüğümüz ne yazık ki, ölçü aleti alırken çok ama çok önemli olan TRUE RMS ölçüm yapan ürünler genelde ihmal ediliyor ve ucuz ürüne yöneliniyor.

  • TRUE RMS Nedir?

True RMS cihazlar ölçüm yaparken, sadece saf sinüs dalgasını değil, saf sinüs olmayan dalga şekillerini de ölçebilirler. Ülkemizde enerji kalitesinde yaşanan sorunlar nedeniyle şebeke elektriği saf sinüs değildir. Özellikle harmoniklerden dolayı oluşan bu durum karşında TRUE RMS ölçüm yapan cihazlarla ölçüm yapmak çok önemlidir.

3-AC/DC Akım Ölçebilme

Çoğu pensampermetre sadece AC akım ölçümü yaparlar. Ancak, DC akım ölçümü de her zaman bir elektrik uzmanın işine yarayabilir. Yine kaçak akım ölçüm yapan, pensampermetrelerde harmonik ile kaçak akımların farkını anlayabilme ve buna göre ölçüm yapmalıdır. Çoğu hatalı kaçak akım ölçümü harmonikler nedeniyle oluşur.

4-Klamp Çapı

Pens ampermetrelerde bir diğer önemli durumsa, klamp çapının dar alanlar için ince bir şekilde olması, geniş alanlar içinse büyük ağızlı ve geniş olmasına dikkat edilmelidir.

5-CAT Koruma Sınıfı

Ölçü aletlerinin güvenli bir şekilde kullanılması için, IEC CAT güvenlik sınıflarını belirlemiştir. Buna göre  CAT I, CAT II, CAT III ve CAT IV ölçüm güvenlik sınıfları vardır. IEC 61010–1 standartı ile birlikte daha yüksek seviyede güvenlik uygulamaları gelmiştir. Buna göre çalışma bölgeniz kaynağa yani şebekeye ne kadar yakınsa güvenlik sınıfını o kadar yüksek seçmelisiniz.

Ölçü aletleri güvenlik sınıfları

Pensampermetrelerde de benzer şekilde çalışacağınız bölgeye göre ürün seçimi yapmalısınız. Genel olarak CAT IV ürünleri önermekteyiz.

WAGO MULTİAMPERMETRE-PENSAMPERMETRE BİR ARADA

WAGO 206-816 hem pensampermetre hem de multimetre özelliğine sahiptir. Bu sayede 2 ürün yerine tek ürün alarak, tasarruf edebilirsiniz.

AC-DC True-RMS Akım/Gerilim ölçümlü multimetre
• Data-Hold-Fonksiyonu, Diyod test fonksiyonu, buzzer
• 0,01 A – 60/600 DC A aralığı seçimi
• 0,01 A – 600 AC A aralığı seçimi 40 – 400Hz arası
• 600mV-600V AC/DC 40-400Hz arası ölçüm seçimli
• Frekans ölçümü Clamp ile 600Hz – 1KHz (>1A)
• Frekans ölçümü Prob ile 600Hz – 10KHz
• 4 Dijit LCD Ekran ve otomatik kapanma fonksiyonu
• 60 Megaohm a kadar direnç, 60mF a kadar kapasitör ölçümü
• LED lamba ile aydınlatma
• CAT III 600 V ve IP44
• TÜV/GS onaylı, IEC/EN 61010-1 (DIN VDE 0411)
• 5 YIL GARANTİ

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English