Solar Kablo

Prysmian solar kablo

Fotovoltaik santrallerin ülkemizde giderek yaygınlaşması birçok konuda da yeni taleplerin açılmasını sağladı. Fotovoltaik santrallerde oldukça yoğun kullanılan solar kablolar birçok özelliği ile klasik kablolardan ayrılmaktadır.  2014 Temmuzunda güneş enerjisi santrallerinde kullanılacak fotovoltaik kabloların karakteristik özellikleri ve gereksinimlerini düzenlemek için yeni EN 50618 standardı yayınlandı. Bu standart gereğince solar kabloların taşıması gereken özellikler ve zorlu koşullarda nasıl bir performans sağlaması gerektiği belirlendi.

İlginizi Çekebilir: Fotovoltaik Konnektör

Yeni standarta göre solar kabloların taşıması gereken özellikler

Solar Kabloların Kullanım Alanları

Solar kabloların belli başlı kullanım alanları aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

  • Fotovoltaik güç sistemleri
  • Açık veya kapalı alan Koruma sınıfı 2
  • Sanayi ve tarım alanları
  • Yanıcı ve patlayıcı tesis
  • Kablo kanalı, sıva altı veya sıva üstü

Elektriksel Parametreler

Aşağıdaki görselden Prysmian Solar kabloların elektriksel parametrelerine ulaşabilirsiniz.

Solar kablolarda bir diğer dikkat edilmesi gereken unsursa, kabloların sıcaklık altındaki performanslarıdır. Aşağıdaki görselden yine solar kabloların çap, sıcaklık ve akım taşıma kapasiteleri arasındaki ilişkiyi bulabilirsiniz.

Solar kabloların akım taşıma kapasiteleri

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English