Tip 2 ve Tip 4 Güvenlik Işık Perdesi

Tip 2 ve Tip 4 Güvenlik Işık Perdesi

Güvenlik Işık perdeleri iş güvenliği ve sağlığı ile birlikte otomasyon ve makina sistemlerimizin güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından da oldukça önemli cihazlardır. Güvenlik ışık perdesi seçerken uzman ekiplerden destek almak oldukça önemlidir. Işık perdelerinin, kör noktasının olmaması, korunmak istenen alanı tamamı ile koruması, istenen çözünürlük değerini sağlaması ve hızlı cevap vemesi önemlidir. Son 25 yıldır, fotoelektrik teknolosinin giderek yaygınlaşması ile birlikte mekanik sistemlerden elektronik sistemlere geçilmeye başlandı.

Işık Perdesi Sınıfları

Işık perdeleri Tip 2 ve Tip 4 olmak üzere farklı şekilde koruma yaparlar. Tip 2 ışık perdeleri daha uygun fiyatlı olmakla beraber, daha düşük risk sınıfının olduğu yerlerde kullanılır. El ve vücut koruması için kullanılabilir. Tip 2 güvenlik perdeleri, riskin az olduğu, operatör yaralanmalarının düşük olduğu yerler için tasarlanmıştır. Tip 4 ışık perdeleri ise riskin yüksek olduğu yerlerde kullanılır. Parmak, el ve vücut korumasında kullanılabilir. Dar alanlar için de uygundur. Hızlı tepsi süresi ile Tip 4 güvenlik perdeleri, daha üst sınıf bir koruma sağlar.

Tip 2 Güvenlik Perdesi Örnek Uygulama

Düşük seviyede yaralanma riski içeren makinada Banner marka Tip 2 ışık perdesi kullanımıştır. Çözünürlüğü yüksek olan bu ürün sayesinde hem el hem de parmak koruması sağlanmıştır. IEC61496-1/-2 ve Kategori 2  EN954-1 ile uyumlu bir şekilde ürün uygulaması yapılmıştır.

Tip 4 Işık Perdesi Örnek Uygulama

Operatör korumasının daha zor ve yaralanma riskinin yüksek olduğu alanda, Banner Tip 4  Işık Perdesi kullanılmıştır. Karton kutu nedeni ile zorlaşan uygulama, Fixed blanking (karartma) özelliği ile kutu yok sayılmıştır.

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English