Toroid Akım Trafosu ile Kaçak Akım Koruması

Toroid Akım Trafosu ile Kaçak Akım Koruması

Kaçak akım koruması fabrikalardan, evlerimize hemen hemen her tesis için gerekli ve oldukça önemli bir uygulamadır. Ancak elektrik şebekelerinin gün geçtikçe farklılaşması, daha kompleks yüklerin eklenmesi nedeni ile kaçak akım rölesi uygulamaları daha da farklı yönde uzmanlık gerektirmektedir. Günümüzde en yaygın olan kaçak akım koruma yöntemlerinden biri, toroid akım trafosu ile gerçekleştirilen sistemlerdir. Öncelikle kaçak akım nedir, ona bakalım.

Bir işletmede normal durumda, faz ve nötrden geçen akımların vektörel toplamı sıfırdır. Bir hata meydana geldiğinde, fazdan giren akımın nötr iletkeninden dönüşünde bir fark oluşur. Kaçak akım koruma rölesi; faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik yani fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım, nötrden çıkar. Eğer devrede herhangi bir kaçak yok ise giren akımla çıkan akım miktarı birbirlerine eşittir.  Devrede kaçak olması halinde fazdan giren akımın hepsi nötr üzerinden değil, bir kısmı da kaçak üzerinden olacaktır. Kaçak akım sonucu faz-nötr dengesi bozulacaktır. Kaçak akım koruma rölesi, bu dengesizliği algılayarak devreyi açar ve kaçak sonucu oluşacak istenmeyen sonuçları engeller.

Toprak Kaçak Akım koruma sistemi toroidal akım trafosu ile toprak kaçak akım koruma rölesi ile birlikte kullanılarak oluşturulur.

Toroidal akım trafoları sabit ve ayrılabilir olmak üzere iki tiptir. Ayrılabilir akım trafoları ile panoya müdahale edilmeden ve enerji kesilmeden montaj edilebilir ve sistem bakımı yapılabilir. Normal akım trafolarının bulunduğu sistemlerde, akım trafoları değiştirilmeden TORSD serisi toroid adaptörler kullanılarak sistem kurulumu mümkündür. Toprak kaçak akım koruma rölelerinin büyük baralara bağlantı problemini ve röle ile toroid arasındaki uzak mesafe problemini çözmek için kullanılır.

Örnek Uygulama | Nötr Yok

Örnek Uygulama | Nötr Var

TORSD serisi Toroid adaptörleri, toprak kaçak akım rölelerinin büyük baralara bağlantı problemini ve röle ve toroid arasındaki uzak mesafe problemini çözmek için kullanılır. Ayrıca, sistemde bulunan normal tip akım trafoları, TORSD serisi Toroid adaptörleri kullanılarak röle girişlerine uygun hale getirilmektedir. Nötr hattı olan ve olmayan uygulamalar için farklı tipte ürün seçmek gerekmektedir.

CBCT Serisi akım trafoları, kaçak akım koruma sisteminin bir parçasıdır. Uygulamaya bağlı olarak değişik çap değerlerinde kullanılmaktadır.

Örnek Uygulama

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English