Yönetilebilir ve Yönetilemez Ethernet Switch Farkı

Yönetilebilir ve Yönetilemez Ethernet Switch Farkı
Günümüzde ethernet switchler birçok uygulamada aktif olarak kullanılıyor. Otomasyon ve habarleşme uygulamalarında bizlere kolaylık sağlayan ethernet anahtarları, endüstri 4.0 ve IoT uygulamalarının yaygınlaşması ve bununla beraber ethernet bazlı bir endüstriye geçiş ile birlikte çok daha farklı ve spesifik özelliklere sahip olmaya başladı.  Ethernet switch, üzerindeki birçok anahtar ile güvenli bir şekilde ağ paylaşımını ve yönlendirmemizi yapmamızı sağlar. Endüstiriyel ethernet switchler ise, yönetilebilir ve yönetilemez olarak 2 kısma ayrılır. Zorlu ve karmaşık uygulamalarda veya kontrolün daha çok biz de olmasını istediğimiz uygulamalarda yönetilebilir ve yönetilemez switch farkı oldukça önemlidir. Bu yazımızda, yönetilebilir ve yönetilemez ethernet switchin farkını anlatmaya çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: WAGO Yönetilebilir Ethernet Switch

Yönetilebilir Ethernet Switch Nedir?

Yönetilebilir ethernet switchler genelde endüstriyel uygulamalarda görebileceğimiz, konfigürasyon, yönetme ve LAN üzerinden izleme imkanı veren bir ethernet switch türüdür.  Yani yönetilebilir ethernet switchler, uygulama göre ethernet seçeneklerini değiştirebileceğiniz bir cihazdır.

Özellikleri

Quality of Service (QoS)

Quality of Service özelliği ile ağ trafiğini yönetebilir ve mevcut bant genişliğini ayarlayabilirsiniz. Böylece data yönetimi sizin elinizde olur.

WAGO Yönetilebilir Ethernet switchler sayesinde, bant genişliğini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Simple Network Management Protocol (SNMP)

Yönetilebilir ethernet switchlerin en önemli özelliklerinin başında SNMP protokolünü desteklemeleri gelir. Öyleki SNMP ile, network izlenebilir ve müdahale edilebilir hale gelir. Bu özellik sayesinde IT yöneticileri, ethernet switche dokunmadan, ağ problemlerini tespit edebilir ve müdahalede bulunabilir.

Yönetilebilir Ethernet Switchlerin SNMP özelliği sayesinde ağ yönetimi ve izlemesi yapılabilir.

VLAN

VLAN ile ağ yöneticileri, yeni bir kablo çekmeden veya ağ yapısını değiştirmeden kolaylıkla yeni gruplamalar yapabilir. VLAN, gereksiz trafiği azaltmaya yardımcı olur ve ağ yöneticilerinin ağ iletişimlerine ek güvenlik önlemleri uygulamalarına olanak sağlar.

Yedeklilik

Eğer ethernet switch oldukça önemli ve devreden çıkamayacak kadar değerli bir sistemin çalışmasına katkıda bulunuyorsa, Ağ sisteminizi yedeklemek önemli olacaktır.

Yönetilemez Ethernet Switchler

Yönetilemez ethernet switchler daha basit uygulamalar için seçilir ve üzerinden herhangi bir konfigürasyona izin vermez. Ethernet switchler ayrı bir kurulum vb gerektirmez, bu nedenle profesyonel olmayan kullanıcılar dahi sistemlerinde uygulamaya dahil edebilir. Özetle yönetilemez ethernet switchler “Plug and Play” tak çalıştır sistemlerdir. Farklı markaların yönetilemez anahtarları basit bir şekilde ara yüzü oluşturarak, izleme ve ayarlama seçenekleri de sunmuşlardır.

Sonuç

Yönetilebilir ethernet switchler çok daha komplike ve fiyat olarak da üst seviyede bulunan cihazlardır. Yönetilebilir ethernet anahtarları sayesinde ağ trafiği izlenebilir, portlar kontro edilebilir, dahası VLAN özellikli ise farklı senaryolar oluşturulabilir. Yönetilemez ethernet switchler ise daha sınırlı yönetim ve ayar imkanı sunarken, uygun fiyatı ve profesyonel olmayan kullanıcılar için uygundur.

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English