B Sınıfı Tip 1 Parafudr

B sınıfı Tip 1 parafudrlar yıldırım darbelerine karşı ana panoda kullanılan, parafudr sınıfıdır. B sınıfı veya Tip olarak isimlendirilirler. Ana panolarda B sınıfı parafudr takılması önerilir.

Neden B Sınıfı Parafudr?

Yıldırım darbeleri oldukça güçlü darbelerdir. Bir tesise yıldırım darbesinin gelmesi sadece doğrudan yıldırım darbesi ile olmaz. Topraktan gelen yıldırım darbeleri aslında en güçlü ve tehlikeli darbedir. Yıldırım darbesi düştükten sonra 2 kmlik bir yarıçap içerisinde etkili olabilir. Öte yandan eğer tesisinizde dış yıldırımlık sistemi varsa, paratoner veya faraday kafesi gibi ana panolarınızda kesinlikle B sınıfı parafudr takmanızı öneriyoruz. Çünkü paratoner ile indirilen yıldırım darbesi ana panodan tüm tesise yayılmaktadır. Bu noktada darbeyi kesmemiz önemlidir.

B sınıfı parafudrların Iimp değeri koruma değeridir. Imax değerinden farklıdır. Iimp=100 kA demek, B sınıfı bir parafudrun 100 kA değerinde yıldırım darbelerine dayanıklı olduğu gösterir.

B sınıfı parafudr | Phoenix Contact

B sınıfı Parafudr Montajı

B sınıfı parafudrların nasıl montaj edileceğine bakacak olursak. Bu tip ürünler, 16 mm2lik kablo ile paralel olarak bağlanırlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, pano ile parafudr bağlantısı noktası arası 50 santimetreyi geçmemelidir.

B+C Sınıfı Parafudrlar

Günümüzde artık, salt B sınıfı veya Tip 1 ürünler çok fazla tercih edilmemektir. Bunun yerine kombine B+C yani Tip 1+2 ürünler öneriyoruz. Böylece hem yıldırım hem de şebeke darbelerine karşı koruma yapılabilir. Nitekim şebeke darbeleri, tesislere çok daha fazla zarar vermektedir.

Hakel Parafudr

N-PE Koruması

B sınıfı parafudrlar için ürün seçerken, Nötr-toprak arası koruma değeri daha yüksek bir ürün seçmenizi öneririz. Genelde darbeler nötrden gelir ve daha güçlüdür.

Yazımızı Değerlendirmeyi Unutmayın!

KaydetKaydet

KaydetKaydet

English