Servo Sürücü

Servo Sürücü

Servo sürücüler, DC ve AC sürücülerden tamamıyla farklı niteliklere sahip olarak geliştirilmiş olan pozisyon kontrolü ve düşük ebatta yüksek güç elde edilmesi avantajları barındırmaktadır. Servo sürücü diğer sürücülerle kıyaslandığında çok daha hassas bir yapı barındırmaktadır. Bu sebeple tamirlerinin yapılması aşamasında barındırmakta oldukları hassasiyet göz önünde bulundurularak konusunda son derece profesyonel ve uzmanlığı olan ekip tarafından gerekli olan tamir işleminin yapılması gerekir.

SERVO Motor Sürücü OMRON

Servo Sürücü Tamirinde Hizmet Alınabilecek Firma

Servo sürücülerdeki bu hassasiyeti gözönünde bulundurarak hizmet vermekte olan firmalardan yardım almak son derece önemlidir. Bu tamir çalışmalarını gerçekleştirecek olan firmanın tam donanımlı anti statik laboratuara sahip olması çok önemli bir konudur. Böyle bir ortam barındıran laboratuvara sahip olan bir firma bu sürücülerin tamirini profesyonel anlamda rahatlıkla yapabilir.

Servo Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Tamiri esnasında son derece hassasiyet isteyen servo sürücünün üzerindeki kartların üzerinde mevcut olan gal flash eprom eeprom ve işlemcilerin barındırdıkları programlar bilgisayar ortamına aktarılır ve donanımın firma bünyesinde mevcut durumda olması cihazın sorunsuz bir şekilde tamir olabilme olasılığını %85 seviyelerine yükseltir ki buda servo sürücü tamiri konusunda oldukça yüksek bir oran olarak karşımıza çıkmaktadır. Servo sürücü cihazlara ait motorların arkasında mevcut olan encoderlerin özellikle de rs485, rs232 haberleşme protokolü ile çalışan tipleri oldukça hassas bir özellik barındırmaktadır. Motorun markasına bağlı olarak bu kısımların sökülmesi durumunda tekrar ayarının yapılması 2500/1 ya da 10000/1 dir. Bu tipteki encoderlerin tamir edilebilme olasılığı oldukça düşük bir ihtimal gibi görünüyor olsa da konusunda uzman personeli ile hizmet veren firmalar, bu özellikteki cihazlar konusundaki tecrübeleri sayesinde standart cihaz tamir süresinde ve de garantili bir şekilde tamir edebilme kabiliyeti sergileyebilmektedir.


Servo Nedir?

Servolar programlanabilir nitelik barındıran bir mile sahip durumda olan küçük cihazlardır. Bir servoya belirli kodlar gönderilmesi suretiyle bu milin pozisyonunu istediğiniz açıda değiştirebilirsiniz. Giriş hattındaki mevcut kodlu sinyal var oldukça, servo mevcut milinin pozisyonunu kodun istediği şekilde sabit tutar. Servoya gönderilen kodlar değiştikçe milin açısal pozisyonu da değişim sergilemektedir. Örneğin, servolar uzaktan kumandalı özellik barındıran uçaklarda yön tayininin sağlanması için hareketli yapıya sahip olan parçaların pozisyonlarını değiştirmek amacıyla kullanılır. Uzaktan kumandalı özellik barındıran araçlar ve oyuncaklar ve de robotlar için de servo kullanılır. Servo cihazlar robotların vazgeçilmez özellikteki parçalardır. Servo sürücü barındıran motorlar oldukça küçük bir yapıya sahiptir ve gömülü kontrol devreleri barındırırlar. Ancak ve küçük boyutlarına göre inanılmaz bir güç sergilerler. Ayrıca mekanik gücü de orantılı olarak harcama özelliği sergiler. Bir başka ifadeyle hafif yüklü olan bir servo fazla güç harcamaz. Bir servo motorun parçaları dişliler, kasa ve motor kontrol devresinden meydana gelmektedir. Ayrıca motorun dış dünya ile iletişimini sağlayıcı özellik taşıyan üçlü kablonun varlığı söz konusudur.

KaydetKaydet

Share

Elmark Plus 15 yılı aşan satış ve hizmet konusunda ki bilgi ve tecrübeyi siz değerli müşterileri ile paylaşıp değer yaratan bir tedarikçi firma olmayı hedeflemiştir. Sunduğumuz ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sağladığımız güven ve yüksek iş ahlakı sayesinde müşterilerimizin ilk tercihi olmak, sahip olduğumuz tecrübe neticesinde de daima kalite, çözüm odaklı ve uygun fiyat anlayışı değişmeyen prensiplerimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

English