Ray Klemens

Ray klemensler elektrik pano sistemlerimizin oluşturan en önemli elektriksel parçalarından biridir. Öyle ki elektriksel malzeme hatalarının ciddi bir kısmı ray klemensleri kaynaklı oluştuğu düşünülmektedir. Bu durumun önüne geçmek için panolarımızda ray klemensi uygulaması yaparken, dikkat etmemiz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı;

Yaylı bağlantılı klemens seçimi Vidalı klemenslere göre yaylı bağlantılar çok daha sağlıklı ve güvenilirdir. Yaylı bağlantı sayesinde bakım istemeyen, titreşime dayanıklı klemens seçimi yapılmış olunur.

  • Ray klemens uygulamlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsursa Vo yanmazlık seviyesidir. Pano yangınlarına baktığımız zaman sıklıkla yangınların klemens tarafında başladığını görüyoruz. Bu durumun önüne geçmek için yanmaz ve alev iletmeyen malzemden üretilmiş Vo yanmazlık seviyesine sahip ürünler kullanmamız gerekmektedir.
  • Yine ray klemenslerde paslanmayı engellemek için kullanılan kalay kaplama, çok ince bir tabaka halinde uygulanması durumunda, zamanla bu tabaka aşınmakta ve pas durumu ortaya çıkmaktadır. Ek olarak kullanılan iletkenin saf bakır olması bir diğer önemli durumdur. Çünkü maliyetleri düşürmek adına kullanılanılan diğer iletkenler sadece akım ve gerilim düşümüne neden olacaktır.
  • DIN ISO 9001:2000 ve ISO 14001 onaylı klemens seçimi daha doğru projeler ortaya çıkarmamızı sağlayacaktır.

WAGO ray klemens

Kullanıcı Dostu Ray Klemensler

Ray klemenslerde bulunan Push-in teknolojisi ile çok kolay ve hızlı bir şekilde iletkene klemens takılıp, çıkarılmaktadır. Bu kullanıcı dostu tasarım, tamamen çelik yay ve maksimize edilmiş tork değeri ile sağlanır. Push-in teknolojisi ile;

  • Zamandan ve işçilikten tasarruf
  • Bakımsız bağlantı
  • Titreşimi azaltan özel tasarım

Yaylı klemensler sayesinde bakımsız bağlantı sağlanır.

Push-in teknolojisi yukarıda saydığımız özelliklerin yanında sıra etiketleme özellikleri ile de kullanıcı dostu birçok fırsat sunmaktadır.  Vibrasyona dayanıklı olarak geliştirilen şerit etiketleme ile  grup etiketine olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracak 2, 3 ve hatta 4 sıralı yazım WAGO Ray klemesler ile mümkündür
Grup etiketinin yapılmaması ile birlikte hem işçilik hem de maliyet kazanılırken, ray klemensde yerden de tasarruf edilir.

Push in teknolojisi sayesinde çok daha kolay işçilik sağlanır.

Köprüleme

Push-in teknolojisi ile birlikte köprü ile yan yana istenilen sayısa köprülemeye imkan tanımaktadır. Dahası kablo köprüler ile aradaki 10 klemensi atlayarak diğer klemensin köprü yuvasına giriş yapabiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise köprüleme de sıcaklık durumudur. Push-in klemensler köprülerinin rakip ürünlerden en önemli farkı çok dayanıklı ve bozulmamalıdır. Bunun en önemli nedeni ise akım barasına girişi ve sıkışması maliyetleri yükselten ek bir yay ile yapılmaktadır.

English